Daganatos megbetegedéseket már i. e. 2700 körül is lejegyeztek. Minél korábbra tekintünk vissza, annál kevesebb írásos nyom van, ráadásul azok megbízhatóságát is rendszeresen vitatják a szakértők. A Zimmerman-féle tanulmány szerint több száz egyiptomi múmiát vizsgáltak meg, mire egyben vastagbélrákra utaló nyomokat találtak. Pedig a mumifikációs eljárások nem tüntetik el, sőt konzerválják a nyomokat. Létezik egy anatómiai feljegyzés, amelyben Imhotep ókori egyiptomi tudós kitér a tumoros megbetegedésekre és azok kezelésére. Ő lehet a szerzője a híres Edwin Smith-papirusz néven elhíresült orvosi tekercsnek, amelyben sok egyéb mágia, ráolvasás és konkrét gyógyír mellett többek között a daganatokról is ír. A tekercs az i. e. 16. század környékén készülhetett, de tudósok szerint ez egy legalább ezer évvel korábbi írás másolata. Úgy tartják, hogy ez a világ legkorábbi sebészeti értekezése, ám meglehetősen drasztikus gyógymódokat javasol. A tumorokról szóló részben levágást, illetve a test felnyitását és a daganat kimetszését, esetleg a kiégetést javasolja a szerző, azonban beismeri, hogy ha már áttétek is voltak a szervezetben, akkor ritkábban sikerültek ezek a műtétek.
Az ókori egyiptomi papiruszokon olvasható gyógymódok meglehetősen kezdetlegesek. Egy méhnyakrákhoz hasonlító betegség kezelésére fertőtlenítést javasoltak, mégpedig úgy, hogy a beteg üljön rá egy égő farakásra. A rákhoz hasonlító eseteket árpafőzettel, de még malacfüllel is gyógyították. A népszerű haszonállat szerencsét hozó részét elsősorban a gyomorrák okozta fájdalmak enyhítésére ajánlották. A méh kezelésére használtak beöntéseket, olajokat, kúpokat, de még nyúllábat is.
A következő jelentős előrelépésre néhány évszázadot várni kellett, de megérte, hiszen Hippokratész megfigyeléseit és szakszavait máig használja az orvostudomány. Felismerte, hogy a rákos sejtek kétféleképpen működhetnek, eszerint csoportosította és nevezte el őket. A jóindulatú daganatot onkosznak, azaz duzzanatnak hívta, míg a rosszindulatút karcinosznak, azaz ráknak nevezte. Később az oma toldalékot ragasztotta a szavakhoz – mely daganatot jelent –, így alakítva ki a máig használatos terminusokat.
Hippokratész úgy gondolta, hogy e megbetegedések mögött a négy testnedv egyikének, a fekete epe felszaporodása állhat. A gyógyítás szerinte is csak csonkolással, kivágással lehetséges, bár emellett javasolta a mézes, a gyantás és a gyógynövényes kúrákat is. A középkorban nem sokat tettek hozzá a rákgyógyításhoz, csupán a korábbi tanítások alapján kezelték a betegeket. Ahogy Aetius Amidanus bizánci udvari orvos feljegyzéseiből tudható, maradt a vércsapolás, a kimetszés és a kiégetés módszere. Annyiban azért mégis változtak az alkalmazott terápiák, hogy már ólmos, arzénes vagy maró hatású meszet és nadragulyát tartalmazó pasztát is kentek a tumoros területre.
Indiai, kínai és ősi magyar módszerek A tradicionális indiai orvostudomány is használ méregtelenítő, gyógyító és tisztító kúrákat a daganatos betegségek kezelésére. A kínai orvoslás, az akupunktúra pedig – elméletük szerint – hatásosnak bizonyulhat. A tizenkét függőleges meridián mentén feltérképezett 365 akupunktúrás pont tűvel való ingerlése visszaállítja az adott szerv csíjét, életenergiáját. Tapasztalatok szerint az akupunktúra hatásosan csillapítja a fájdalmat, a hányást és a hányingert, ami a betegeknek hatalmas könnyebbséget jelent. A kínai orvoslás évszázadok óta alkalmaz különböző teafőzeteket. A magyar „népi gyógyászat” is a természethez fordul segítségért a „fene” – ahogy régen hívták a rákot – kezelésekor. A kúra részét képezte a köpölyözés és a különféle főzetek alkalmazása. A májrákhoz hasonló betegséget diólevélfőzettel gyógyították, a bőr elváltozásait dió és fagyöngy levével borogatták.
Az 1700-as évek végén fontos tézist fogalmazott meg dr. Benjamin Rush. Szerinte a gyógyulás nem az emberi szervezet feladata, hanem művi, külső folyamat, tehát az orvostudománynak bele kell avatkoznia a természet rendjébe. Ezzel – ha úgy nézzük – lefektette a nyugati orvoslás alapjait, és kétszáz évnek kellett eltelnie, mire az alternatív módszerek újra visszaszivárogtak a köztudatba.
Az 1900-as években, a technika fejlődésének hála, felgyorsultak az események. A mikroszkópos patológia és a szövettani elemzések jelentősen javították a betegség hátterének felderítését. A fizikai és kémiai találmányok pedig igen gyorsan beépültek a gyógyításba, a Curie házaspár által felfedezett rádium vagy Wilhelm Röntgen felfedezése, a röntgensugár újabb segítségnek bizonyult a rák elleni harcban. Már az 1930-as évektől használták a sugárkezelést, mellyel a mutáns szöveteket próbálták megsemmisíteni. A későbbiekben már kíméletesebb módszerekkel próbálkoztak a kutatók – a műtéti beavatkozások után kombinált kemoterápiát alkalmaztak, azonban ezekben az esetekben már egyre inkább igyekeztek az egyedi esethez igazítani a kezelést.
A kemoterápia lényege, hogy a beteget olyan gyógyszerekkel, pontosabban sejtmérgekkel kezelik, amelyek a ráksejteket pusztítják, szaporodásukat nagyban gátolják. A kezdeti sikerek után hamar kiderült, hogy ennek is vannak hátrányai, ugyanis a sejtmérgek a daganatos sejtek mellett az egészséges szöveteket is súlyosan károsíthatják.
Nehéz lenne meghatározni, hogy a Nobel-díj várományosai vajon az őssejteket kutató vagy a nanotechnológiával kísérletező tudósok. Netán egyik sem, és teljesen más területről érkezik majd a megoldás, amely gyógyírt jelent több millió szenvedőnek. A nanotechnológia segítségével végzett kísérletek során például részecskét juttattak a véráramba, amely miután tönkreteszi a hajszálereket, a daganatos sejtekre halálos mérget bocsát ki magából. Ezzel valószínűleg kisebb kárt okoznának az egészséges sejtekben, mint a jelenleg használt módszerek bármelyikével. Vizsgálják azt is, hogyan zárhatnák el a rákos sejtek vérkeringését, hogy ezzel pusztítsák el őket, ám ez önmagában kevés lehet, mivel az oxigénhiányos szövetekben – szervezetünk automatikája miatt – új erek képződhetnek, így tovább élhet a tumor. A nanotechnológia azért tartogat még egyéb lehetőségeket is, például a nanosejt daganatba juttatása és ott a hatóanyag kiszivárogtatása, de ennek professzionális lehetőségei még hosszú évekig munkát ad a kutatóknak.
Az őssejtkutatások pedig jelenleg abba az irányba haladnak, hogy a kemoterápiás vagy sugárkezelés után regenerálják a beteg vérképző rendszerét úgy, hogy a keringésben lévő vérből kivont őssejteket adják vissza a szervezetnek.Biztató, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint a valódi megoldás a rákbetegségre 15 éven belül a kezünkben lehet .
Aschenbrenner Sándor