A feszesítés és zsírégetés szempontjából néhány kivételtől eltekintve minden zöldség és gyümölcs hasznos, mivel többségük magas rosttartalma miatt remekül telít, és a zsiradékfelhasználásra is hat, méghozzá azáltal, hogy blokkolja a zsírok felszívódását. „Ebből a szempontból a leghatásosabb és egyben legkönnyebben elérhető zöldség a fagyasztva is mindig kapható zöldborsó és zöldbab, a spenót és a sóska, a brokkoli, a sárgarépa és a zeller” – mondja szakértőnk, Szepesi Dóra életmód-tanácsadó, hozzátéve, hogy a gyümölcsökkel már óvatosabban kell bánni. Mint megtudtuk, a szőlő, az olajos magvak és az aszalt gyümölcsök feszesítési célra nem a legjobbak, ám ezektől eltekintve szinte minden gyümölcs szóba jöhet, még a banán is, függetlenül attól, hogy ennek magasabb a kalóriatartalma. „Ez a gyümölcs azért lehet hasznos, mert triptofán is van benne, amelyből szerotonin, azaz boldogsághormon keletkezik. És bár ez az anyag közvetlenül ugyan nem feszesít, de kedvet csinál a mozgáshoz, amelynek viszont már egyértelműen van ilyen hatása.”
A bőrt önmagában már az is feszesebbé teszi, ha nem kerülnek a szövetek közé méreganyagok. A cél emiatt az, hogy káros anyagból a lehető legkevesebb jusson be a szervezetbe. Ezt leginkább az segíti elő, ha az elfogyasztott zöldségek és gyümölcsök többsége biopiacról származik, azaz nem tartalmaz sem növényvédőszer-maradványokat, sem pedig hormonokat.
Az egyik leghatásosabb feszesítő gyümölcs az ananász, amelynek titka a benne levő bromelin enzimben rejlik. Ez az anyag nagyon hatásos zsírégető, de csak akkor, ha valóban aktív. Ez utóbbi alatt az kell érteni, hogy maga az enzim hőérzékeny, a hőkezeléssel tartósított konzerv ananász a frissel ellentétben teljesen hatástalan – emiatt pedig nem olyan hasznos a light feliratú ananászkonzerv sem. A lényeg az, hogy ezt a gyümölcsöt mindig frissen kell fogyasztani. Nagy mennyiségben persze fölösleges, bőven elég rendszeresen belekeverni a gyümölcssalátába, vagy egyszerűen bedobni a gyümölcscentrifugába. Hatása azzal is fokozható, ha friss papája kerül mellé. Ebben a gyümölcsben ugyancsak a benne lévő enzim, a papain az egyik legértékesebb összetevő, ugyanis egyrészt serkenti az emésztést, másrészt a tömegénél harmincszor több állati fehérjét képes lebontani.
Függetlenül attól, hogy az ananász és a papája a legjobb feszesítők közé tartozik, ezzel a tulajdonsággal a gyümölcsök többsége rendelkezik: így például az alma és a körte is. Emiatt nagyon hasznos havi egy-két gyümölcsnap beiktatása. Ezeken a napokon az asztalra semmi más nem kerülhet, csak gyümölcs, illetve gyümölcslé.
Az egzotikus és a nálunk megtermő gyümölcsök mellett a zöldségek is jó szolgálatot tesznek, ugyanis ezek is rengeteg olyan vitamint és hatóanyagot tartalmaznak, amelyek segítik a szervezet fiatalon tartását. Nem mindegy azonban, hogy milyen zöldségről van szó, egyes fajok vitamin- és hatóanyag-tartalma évszaktól függően változik. Erre az egyik legjobb példa a paprika, amely a nyári hónapokban az egyik legjobb zöldségnek számít, remekül frissít, és serkenti az anyagcserét. Télen a helyzet már nem ilyen egyértelmű, akkor ugyanis 100 gramm paprikába – ami nyáron 150−200 milligrammnyi C-vitamint tartalmaz – csupán nagyjából 50 grammnyi vitamin szorul, azaz vitamintartalma télen negyede-harmada a nyárinak. Mindez a fényviszonyokkal van összefüggésben. A metélőhagymának és a metélőpetrezselyemnek azonban sokkal jobb a beltartalma. Persze ha pusztán a feszesítési szempontokat nézzük, akkor a paradicsom, a paprika és az uborka mellett jó hatású a póréhagyma, a különböző salátafélék és a savanyú káposzta, amely szintén tele van C-vitaminnal, és rengeteg ásványi anyagot is tartalmaz. Ugyancsak jó hatással van a szövetekre a vörös és a kelkáposzta is.
Klasszikus anyagcsere-fokozó, feszesítő és zsírégető anyag a koffein, függetlenül attól, milyen növényből – kávéból, teából, matelevelekből vagy guaranából – származik. A növények hatóanyagát tartalmazó készítmények kívülről is feszesítenek, ám jó hatással van a szövetekre az is, ha rendszeresen – teaként vagy étrend-kiegészítőként – fogyasztják őket.
A zöldségek és gyümölcsök nem csak belsőleg fogyasztva jó hatásúak, hanem akkor is, ha pakolásként kerülnek a bőrre. Feszesítési szempontból az egyik legjobb zöldségnek az erős paprika számít, a belőle készült pakolások ugyanis még a narancsbőrös és a striás bőrt is képesek feszesíteni, a fáradt és elöregedett hámot is képesek megfiatalítani. Ezt az teszi lehetővé, hogy a csípős paprikában lévő kapszaicin jó hatással van a sápadt és rossz vérkeringésű bőrre. Maga az anyag egyértelműen vérbőségfokozó és anyagcsere-javító, kötőszövet-erősítő, ezért készítményei otthon is használhatók – akár sportolás előtt bemelegítőként, akár a reggeli és az esti zuhanyzás után frissítőként. Emellett felhasználhatók a kozmetikában is: a szalonokban ugyancsak feszesítési célzattal, cellulit és stria ellen alkalmazzák készítményeit, akár testmasszírozással, akár kefés masszírozással, peelingezéssel egybekötve. Jó eredményeket érnek el vele akkor is, ha a belőle készült pakolásra fóliát helyeznek, majd pedig delejezik a bőrt. Ezzel a módszerrel szinte újjászületik a fáradt, elöregedett bőr, miközben a hajszálvisszerek enyhülnek.
Az alga ugyan nem zöldség vagy gyümölcs, de a test feszesítéséhez és fiatalításához remekül használható. Testtekercseléskor alkalmazva hatásos és kényelmes kiegészítője lehet egy komplex testkezelésnek, hiszen segítségével tonizálhatók a petyhüdt, fellazult bőrrészek, enyhíthetők a narancsbőrös tünetek. A jobb hatás érdekében a tekercselés összeköthető masszázzsal és nyirokmasszázzsal is, de akár ultrahangos zsírbontás után is bevethető. Maga a tekercselés egyébként úgy hat, hogy elősegíti a hatóanyagok könnyebb beszívódását – az alga fő hatóanyaga pedig rendkívül rugalmassá és feszessé teszi a szöveteket. Az ezt tartalmazó kozmetikumok az alga mellett egyébként tipikusan tele vannak olyan fehérjékkel, aminosavakkal, vitaminokkal, növényi hormonokkal és nyomelemekkel, amelyek gyorsítják a sejtek megújulását, erősítik a kötőszövetet, csökkentik a gyulladást, tisztítják, kisimítják és regenerálják a bőrt.
Szabó Emese