Hatásában és aromájában leginkább majoránnára és a kakukkfűre hasonlít. Főleg bab-, paradicsom-, hús- és halételek ízesítésére használják. Pikáns ízén kívül rendkívül sorétű gyógyhatása miatt közkedvelt növény, a természet antibiotikumának tartják.
A népi gyógyászat leginkább gyulladáscsökkentésre használta, de hatékony volt étvágygerjesztőként is. Hippokratész az idegek nyugtatójának tartotta, de az ókori Görögországban sérülések gyógyítására is rendszeresen használták.
Enyhíti a megfázásos, influenzás tüneteket, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést, segít ízületi fájdalmak esetén, és még az idegeket is nyugtatja. Ezen kívül a gyógyászat már sikerrel alkalmazza különböző gyomor problémáknál, illetve élősködők, férgek és gombák ellen is.
Kísérletek azt is igazolták, hogy az oregánó olaj hatásos a candida baktériumok ellen is, valamint a tüdőfertőzésekért felelős baktériumok ellen.
Igen nagy mennyiségű flavonid található benne, mely kiváló antioxidáns, vagyis védi a sejteket a káros szabadgyökök ellen.
Az oregánó az egyik leggazdagabb ásványi anyag forrás. Megtalálható benne a kalcium, a magnézium, a cink, a vas, a kálium, a réz, a bór és a mangán is.
Az ősi indiai szerzetesek azt tartják, hogy a hagyma, a fokhagyma és a gyömbér az élet három gyökere. A bazsalikom, a kapor és az oregánó pedig az élet három gyógyfüve.