A túlzásba vitt cukorbevitel eredményeként ráadásul cukorfüggőség is kialakulhat, ugyanis amikor cukrot fogyasztunk, a megemelkedett vércukorszintünk endorfin termelésre serkenti az agyunkat, és sajnos ez a függőség kialakulásának a kulcsa. Az endorfin ugyanis örömhormon, ráadásul fájdalomcsillapító hatása is van, így könnyen válhatunk a “rabjává”. Minél több cukrot eszünk, annál többet kívánunk, az agyunk pedig hozzászokik a magas vércukorszinthez, és az endorfin termelését ettől teszi függővé. Azoknál az embereknél, akik hajlamosak függőségre , egy idő után a cukor lesz az öröm egyik fő forrása.
A szervezetünkbe jutott cukrot a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon juttatja be a sejtekbe. A hasnyálmirigy alapvetően normális mennyiségű inzulint termel, csak a sok egyszerű szénhidrát, a finomított cukrok bevitele folyamatosan ingerli az inzulintermelést, ami évek során azt eredményezi, hogy az inzulintermelő szervünk kimerül, vagyis inzulin rezisztencia alakul ki. Ennek következtében a hasnyálmirigy szép lassan felmondja a szolgálatot, és az kialakult inzulinhiányos állapot tulajdonképpen a kettes típusú cukorbetegség.
Vagyis amíg az egyes típusú diabétesz egy autoimmun betegség, a kettes típusú úgynevezett civilizációs betegség, amely többek között a helytelen táplálkozás, különösen a vércukorszintet gyorsan növelő ételek - cukor, fehér liszt - túlzott fogyasztásának a következménye.
A probléma az, hogy nem csak azok az ételek hatnak a szervezetünkre károsan, amik mindenki számára egyértelműen cukor tartalmúak, ugyanis például a különböző chipsek, pékáruk, a fehér rizs vagy a sült krumpli is keményítőben, vagyis szénhidrátokban gazdag, amit a szervezet egyszerű cukorrá alakít át. Vagyis ezek az ételek körülbelül ugyanolyan hatással vannak ránk, mintha csokit, vagy valamilyen cukros sütit ennénk.
De nem kell aggódnia azoknak sem, akik nem szeretnének lemondani az édes falatokról, ma már többféle természetes édesítőszert is beszerezhetünk, amikkel ugyanúgy lehet sütni, főzni, kávét, teát édesíteni, mint a cukorral. Elsősorban a steviát, az eritritet és a nyírfacukrot ajánlom, lehet, hogy valamivel drágábbak, mint a cukor, de ha az egészségünket vesszük figyelembe, akkor mindenképpen megéri lecserélni az otthoni cukorkészletet.