A divat világában manapság nem a legdrágább ruha a legdivatosabb. Remek példa erre Colin Firth és felesége, Livia esete, akik életük egyik legfontosabb eseményén, az idén februárban rendezett 83. Oscar gálán környezetbarát öltözékben jelentek meg. Akciójukkal az újrahasznosításra szerették volna felhívni a figyelmet, Livia ugyanis újrafelhasznált alapanyagokból, Colin pedig etikus alapanyagokból (pl. szójaselyem, tiszta, élő gyapjú, bambusz, ananászrost) készült ruhát viselt.
A hollywoodi sztárok között egyre felkapottabb a környezetbarát ruha. James Cameron felesége, Suzy például szokatlan módon csatlakozott a környezettudatos sztárokhoz: ismeretlen divattervezőknek hirdetett versenyt, hogy környezetbarát anyagokból alkossanak számára ruhát az Oscar-gálára. A Red Carpet Green Dress versenyt Jillian Ganz nyerte, így Suzy az általa megálmodott ruhakölteményben vonult végig a vörös szőnyegen. A „felsőbb körökben” nem is olyan régen még megszólták, ha valaki kétszer ugyanabban a ruhában érkezett egy eseményre. Amikor azonban Kate Middleton másodszor is egyik kedvenc darabjában jelent meg a nyilvánosság előtt, egyből divatot teremtett. Ezzel a tettével a fenntartható divat legegyszerűbb módjára hívta fel a figyelmet. Ennek egy sajátos hollywoodi újragondolása a „vintage”, ami annyit tesz, hogy fontos eseményeken évekkel korábbi, gyakran több évtizedes kollekcióból származó estélyiket öltenek magukra filmsztárok. Emellett tette le voksát Reese Witherspoon és Penélope Cruz is. Natalie Portman szokatlan módját választotta a környezettudatosságnak: az Oscar egyik előrendezvényén a H&M környezetbarát és fenntartható anyagokból készült kollekciójában jelent meg. Ezzel a bulvársajtó célkeresztjébe került, azonban az üzenet mindenki számára világos volt.
Sajnos nem alaptalan a hollywoodi hírességek félelme, hacsak nem a menedzserük tanácsára kardoskodnak a környezetvédelem mellett. A divat gyors változása miatt ugyanis a ruhagyártó cégeknek óriási problémát jelent a nyakukon maradt ruhamennyiség. Erre épít a From Somewhere márka, amely szezonális gyűjteményét luxusmárkák ruháinak újrahasznosításával készíti el. Legutóbb azzal kerültek a híradásokba, hogy a Speedo pekingi olimpián betiltott fürdőruháiból terveztek estélyi- és koktélruhát. A skandinávok sajátos módon oldanák meg a problémát: svéd kutatók a megunt ruhadarabokat úgy hasznosítanák újra, hogy a kinőtt farmert betétdíjas rendszerben begyűjtenék és bioüzemanyagot állítanának elő belőle (egy farmerből kb. öt kilométerre elegendő készíthető).
Egy holland dizájner kiváló választ adott a szakmának arra a kérdésre, hogy mi legyen a kidobott újságokkal, ugyanis újságpapírból készített fonalat, amiből textilt szőtt. Egy lapból 18 méternyi fonalat gyárt, ebből aztán függöny, szőnyeg vagy kárpit is készülhet. A papírkérdés többeket foglalkoztat, köztük az érintetteket, például a médiában dolgozókat. A közelmúltban a Fashion and Travel magazin szerkesztősége pályázatot hirdetett divattervezőnek készülő tanulóknak, hogy papírhulladékból készítsenek ruhákat. Csupán annyi követelményt szabtak, hogy a háztartásban megtalálható papírféléből legalább egyszer viselhető ruhakölteményt komponáljanak, így a tervezők szabadjára engedhették a kreativitásukat a régi újságok, dobozok, tasakok és tortapapírok felhasználása közben. Volt, aki papírlegyezőket hajtogatott és abból állította össze a ruhát, más teafilterekből készített viselhető virágkompozíciót, de nagy sikert aratott az arany- és ezüstszínű csoki-csomagolóanyagából megalkotott estélyi ruha is.
Aschenbrenner Sándor