A hipnózisterápia során az emberi elme öngyógyító képességére támaszkodhatunk. Loós Balázs biztos benne, hogy mindenki képes magát tökéletesen meggyógyítani, ugyanis azt vallja, minden konfliktus, probléma, de még a betegségek is lelki eredetre vezethetők vissza, az érzelmekben gyökeredznek. Így ahhoz, hogy a fennálló helyzetből kilábaljunk, feltétlenül szükséges a lelki gyökerek feltárása és a régi beidegződések kijavítása. A hipnózisterápia célja az, hogy az elme egészséges működését helyreállítsuk, és így az ember a tudatalattija segítségével meggyógyítsa önmagát.
„A testsúllyal kapcsolatos problémák többnyire az önértékelési problémákra, a szégyenérzetre, valamint a lelkiismeret-furdalásra, a magányra vagy az elnyomottság érzésére vezethetők vissza. A szervezet az úgynevezett egyensúlyi tömegét az anyagcsererendszer segítségével állítja be, amelyet azonban a tudatalatti az érzelmeken keresztül irányít. Ilyen szempontból nincs jelentősége annak, hogy komoly túlsúlyról vagy csak némi súlyfeleslegről van szó, ugyanis mindkettő gyökere az érzelmekben keresendő. Ha fényt derítünk arra, hogy az életünkben mikor és hogyan válaszoltunk hízással a minket ért kellemetlen élményre, és ezt az érzést megértjük, a problémás helyzetet megoldjuk, és onnantól kezdve lehetséges a testsúly módosítása” – vélekedik a terapeuta.
„Nagyon gyakori például, hogy valakit, például egy nőt, megalázó élmény ér egy férfival kapcsolatban. Mivel ezt az érzelmet, amely akár szégyen is lehet, úgy éli meg, hogy ez rossz, elkezdi a tudatalattija segítségével meghizlalni magát, ami egy idő után értelemszerűen gátat szab annak, hogy ismerkedjen. És ha nincs férfi az életében, a korábban megélt megalázó helyzet sem ismétlődik meg. De érdemes beszélni az elnyomottság érzéséről is, amely akkor alakul ki, amikor az illető olyan kapcsolatban él, amelyben a másik rá akarja kényszeríteni az akaratát. Az ilyen konfliktus jelentős feszültséggel jár, amely adrenalint szabadít fel a szervezetben, amelynek hatására megemelkedik a vércukor-, majd az inzulinszint is. Amíg a vérben adrenalin van, a vércukor nem tud elraktározódni a zsírszövetekben. Helyette az izmokban lenne rá szükség a konfliktus rendezéséhez. Ha nem születik megoldás a konfliktusra, vagyis visszafolytja a haragját, adrenalinszintje lecsökken, a cukor pedig így már el tud és el is fog raktározódni a zsírszövetekben. Minél többször ismétlődik meg ez a folyamat, annál valószínűbb, hogy a testsúly tartósan növekedni fog” – mondja a szakember. A hipnózissal történő kezelés elsődleges célja tehát, hogy megváltozzon az az érzelmi vezérlés, amely a tudatalattiból irányít. A konfliktus megoldásával együtt megszűnik az elnyomottság érzése is, így már nem kell evéssel kárpótolni.
A hipnoterápiával kapcsolatban rengeteg a tévhit. Nagyon sokan azt hiszik, hogy valami olyan történik, amire majd nem emlékeznek, de ez nem így van. „A hipnózis alatti transz során a tudat csak passzívabb lesz, de nem kapcsolódik ki. Az sem igaz, hogy az ember ilyenkor a terapeuta kiszolgáltatott bábja lesz, mint ahogyan az sem, hogy benne lehet ragadni a hipnózisban – beszélt a módszerről az évtizedes szakmai múlttal rendelkező terapeuta. – A módszer előnye, hogy gyorsan lehet vele eredményt elérni. Az eddigi tapasztalatok alapján körülbelül három találkozó elég, természetesen ez mindig személyre szabott és a napvilágra kerülő probléma mélységének függvénye.”
Losonci Edina