A natúr nem elég
Sajnos az még semmit sem jelent, ha egy kozmetikumra ráírják, hogy bió, a kencék esetében ugyanis nem védett ez a kifejezés. Szerencsére azonban egyre jobban terjednek az igazi biokozmetikumok, amelyek valódiságát a rajtuk lévő védjegy alapján bárki ellenőrizheti. Maga a védjegy lehet a magyar Biokontroll, a német BDIH, a belga BIOFORUM, a francia COSMEBIO és ECOCERT, az olasz ICEA, vagy épp a brit Soil Association csomagolásra nyomott pecsétje. Ezek garanciát jelentenek arra, hogy a jelzett kozmetikumok és sminkek alapanyagai, amennyire csak lehetséges, ellenőrzött biotermesztésből vagy gyűjtésből származnak. (A témáról bővebben olvashat a XX oldalon!)
Matracra vele?
Divatos manapság minden matracot biónak kikiáltani, ami önmagában véve semmire nem jelent garanciát. Az európai jog ugyanis a „bio”, „organikus”, „ökológiai” elnevezéseket csak a mezőgazdasági alapanyagokra és az élelmiszerekre vonatkoztatja, így aki ezekkel a kifejezésekkel más terméket jelöl, nem sérti a jogszabályt, még akkor sem, ha a termék egyáltalán nem tartalmaz ilyen eredetű összetevőket... Nem árt tehát tudni, hogy ez az elnevezés még mindig inkább csak az olyan matracokat jelöli, amelyek természetes anyagokból, latexből, kókuszháncsból készültek. A „bio” felirat helyett érdemes az ÖKO-TEX Standard bizonyítványt keresni, amely garantálja, hogy a matrac emberre nézve káros anyagot, így például rákkeltő és allergiát okozó színezéket, peszticideket nem tartalmaz.
Olaj a tűzre?
A hidegen préselt, „reform” napraforgóolaj komoly veszélyt is jelenthet. Ennek oka, hogy a „reformélelmiszerek” alapanyaga nem bio-, hanem hagyományos termesztésből származik. Ez napraforgó esetében annyit tesz, hogy a termés száradásgyorsítása érdekében a növénynél vegyszeres kezelést is alkalmazhatnak. A probléma ezzel kapcsolatban az, hogy a szántóföldön lévő napraforgótányérokat napok alatt beérlelő és bebarnító szer hidegen préseléskor leoldódik a magvak felületéről, és belekerül az olajba. Biotermesztésnél ez nem fordulhat elő, egyszerűen azért, mert mint Roszík Pétertől, a Biokontroll Hungária vezetőjétől megtudtuk, a termesztők nem használhatnak érésgyorsítót.
Celebek a biokertben
Az Egyesült Államokban már hírességek is csatlakoztak ahhoz a szervezethez, amelynek célja, hogy a diákok körében népszerűsítse a biokertészetet. A szervezet neve Environmental Media Association, kezdeményezésükre pedig többek közt Nicole Richie és Rosario Dawson is segíti a fiatalokat az organikus növények ültetésében. Az akció keretében a hírességek azt is vállalják, hogy egy-egy iskolában nemcsak segítik az organikus kert létrehozását, hanem évente többször visszalátogatnak, és megtekintik a munka eredményét. A szervezetet egyébként Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow és Edward Norton is támogatja.
A biohús is kellene
Bár biohúst és húskészítményt nem lehet sok helyen kapni, igény bizony lenne rá. Jól mutatja ezt, hogy az Agrármarketing Centrum felmérése szerint a bioélelmiszereket vásárlóknak csupán 17 százaléka vegetáriánus. Beszédes a kutatásnak azon megállapítása is, amely szerint a szupermarketekben vásárló emberek negyede rendszeresen emel le a polcról bioterméket is. Ebből kiindulva a hűtőpultokban is lenne helye biohúsnak és biokolbásznak.
Lefevre szerint sem hízlal
Rachelle Lefevre, a Twilight sztárja szintén a biotermékekre esküszik. Amikor otthon van Los Angelesben, 70–80 százalékban ilyen eledelek kerülnek az asztalára, amikor viszont forgat vagy úton van, kevesebb organikus étel tud fogyasztani, mivel azt sokszor igazi kihívás beszerezni. Éppen ezért, ha csak tud, otthonról viszi magával az ennivalót. A kedvence az organikus joghurt, a tej és a sajt – ezekről sohasem mondana le. A színésznőt az sem érdekli, hogy ezek a magas zsírtartalmú termékek hizlalnak – állítja, hogy egy grammot sem szedett föl, amióta „valódi” ételeket eszik.
Napokig friss marad
A biotermékeket tárolását az is nehezíti, hogy nem szabad őket vegyszerrel kezelni annak érdekében, hogy tovább maradhassanak a pulton. A Volcani Center kutatói emiatt olyan módszert fejlesztettek ki, amely növelheti a zöldségek és gyümölcsök eltarthatóságát. Kísérleteikben az alma frissen tartását például az segíti, ha a termést egy hétig alacsony oxigénszintű teremben, 20 fokon tartják – ezzel a módszerrel elejét lehet venni a gyümölcs fonnyadásának, akár nyolc hónapig is.
Mit számít a GMO?
Az európaiak 15 százaléka részben azért vásárol bioterméket, mert azt feltételezi, hogy abban garantáltan nincsenek génmódosított összetevők – állítja egy a közelmúltban Brüsszelben publikált uniós felmérés. A kutatás arról is beszámol, hogy az emberek 14 százaléka kifejezetten szívesen vásárolna olyan élelmet, amelyben vannak génkezelt összetevők. Ám csak remélni tudjuk, hogy ezt a rubrikát csak a tréfa kedvéért ikszelték be ilyen sokan...
Nem minden védjegy, ami annak látszik
A polcokon egyre több a német Öko-test magazin emblémájával ellátott termék – hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete, hozzátéve, hogy a lap egy német nyelvű vásárlói magazin, amely különböző termékek egészségi és környezeti szempontú tesztelésével foglalkozik. Ehhez képest sokan azt gondolják, hogy Öko-test logó is ellenőrzött biominősítést jelent. A logó használatát ugyanis maga a lap engedélyezi, miután tesztelte a termékeket. A tesztek kritériumait egyébként a legújabb tudományos eredmények alapján határozzák meg, és független laboratóriumokban végeztetnek méréseket. Ettől azonban még nem lesz védjegy a logójuk.
Összeállította: Szabó Emese