De nem úgy, ha az illető egy igazi TestŐr. Mert mi ugye felkészülünk, összesítünk, rendszerezünk – és ha kell, segítséget kérünk. Pont, mint most.
Gyógyvizeink történeteiről, értékeiről, hatásairól és az alkalmazott terápiákkal kapcsolatban a Danubius Hotels Group értékesítési igazgatója, Nagy Anikó segített az eligazodásban.
A magyarországi fürdőkultúra első fénykora a rómaiak idejéhez kötődik és az ő nevükhöz fűződik. Azóta Magyarországon több mint kétezer bejegyzett termálforrás van. Ezek közül azonban csak azokat nevezhetjük gyógyvizeknek, melyek gyógyhatása klinikailag bizonyított.
Fizikai hatás – A melegnek köszönhetően ellazulnak a feszes izmok, kitágulnak a vérerek, javul a vérkeringés. A víz felhajtó erejének köszönhetően pedig könnyebben tudjuk mozgatni végtagjainkat, ami sérült, kopott, beteg ízületek esetében különösen fontos.
Kémiai hatás – A vízben oldott magas ásványianyag-tartalom egy része a bőrön keresztül felszívódva bekerül a vérkeringésbe, ezáltal erősíti az immunrendszert, pótolja az izmok, ízületek számára nélkülözhetetlen anyagokat, kedvezően befolyásolja a szervezet reakciókészségét, segíti az öngyógyító folyamatokat.
Biológiai hatás – A gyógyvizes helyeknek speciális mikroklímájuk van, ami azt jelenti, hogy a levegőben található negatívion-túlsúly miatt stresszoldó, pihentető hatásúak, így kikapcsolódásra, ellazulásra adnak lehetőséget.
A vulkanikus eredetű Hévízi-tó és környéke kétezer éves gyógykultúra helyszíne, köszönhetően a gyógyvíznek és a tó aljáról felszínre hozott gyógyiszapnak. A kénben, radonban rendkívül gazdag terület különlegessége, hogy vize és iszapja kitűnően alkalmas a csontritkulás kialakulásának megelőzésére, illetve a már kialakult betegség (ami minden ötödik ötven év feletti nőt érint) kezeléséhez.
A tó vize ezenkívül reumatikus panaszok, mozgásszervi megbetegedések, izom- és idegrendszeri panaszok, illetve nőgyógyászati problémák esetében is jótékony hatású.
A hévízi iszapot az ország különböző helyein lévő Danubius gyógyszállodákban az adott gyógydesztináció gyógyvizével elegyítik – egymástól különbözővé, ezáltal különlegessé téve a terápiákat.
A világon egyedülálló szén-dioxid-lelőhelyen – ahol bányásszák, nem levegőből állítják elő a szén-dioxidot – gyógyvízre is találtak. Ennek az egybeesésnek köszönhetően kapta a büki gyógyfürdőrész a „lucky found” elnevezést. Gyógyvize szénsavban gazdag, így operáció utáni rehabilitációra, illetve ízületi problémák kezelésére rendkívül alkalmas. Magas szénsavtartalma miatt általános frissítő és keringésjavító hatása miatt is keresett.
Vize alkáli-hidrogén-karbonátos, lágy és enyhén sós, ezért nemcsak ízületi kopások és mozgásszervi megbetegedések kezelésére alkalmas, hanem bőrbetegségek és nőgyógyászati panaszok esetén is. A gyógyvízből vízlepárlással állítják elő a híres sárvári termálkristályt, amely légúti megbetegedéseknél, inhalálás útján kiemelkedően jótékony hatású.
Különlegessége, hogy vize három forrás egyesítéséből áll össze. Nincs erős kéntartalma, ennek köszönhetően vizének közelében nem lehet érezni tipikus termálvízillatot. Sokan éppen emiatt kedvelik. Ugyanebből adódóan ivókúrára is alkalmas, nemcsak reumatikus panaszok enyhítése, illetve idegrendszeri bántalmak és keringési zavarok helyrehozatala céljából alkalmazott fürdőkúrára.
Valamennyi Danubius gyógyszállóban úgynevezett „komplex fürdőkúrát” alkalmazunk, ami azt jelenti, hogy a páciens számára – orvosi vizsgálatot követően – testre szabott kezeléskombinációt ajánlunk a vendégnek, mely magában foglalja a gyógyvíz használata mellett a masszázst, a gyógytornát, a vízzel történő kezeléseket, a pakolásokat, az elektroterápiát – természetesen kinek-kinek panaszai és általános egészségi állapota szerint” – mondja Nagy Anikó értékesítési igazgató, majd hozzáteszi: „Szállodáink egyedülállóak abban, hogy saját szakértői orvoscsapattal, (belgyógyász, kardiológus, reumatológus) rendelkeznek.
Sziebig Tímea