Hová kerüljön a veszélyes hulladék?

Nem kell a lomtalanításra várni, hogy a nemkívánatos bútoroktól, hűtőtől, kiégett fénycsőtől és haszontalan társaiktól megszabaduljunk.

 

Sokan nem tudják, hogy a fővárosban jelenleg tizenöt hulladékgyűjtő udvar működik, az országban pedig több száz. Mivel a gyűjtött hulladékok listája telepenként eltérő lehet, érdemes előzőleg érdeklődni, hogy a leadni kívánt lomokat egyáltalán elvihetjük-e. A legtöbb helyen leadható például mosógép, hűtőgép és más, elhasználódott háztartási gép, számítástechnikai hulladék, fénycsövek és világítótestek, szárazelem, használt akkumulátor, sütőzsiradék és fáradt olaj, ám vannak olyan anyagok, amelyek speciális gyűjtést és tárolást igényelnek. Ilyen például a gumiabroncs, a festék-, lakk- és növényvédőszer-maradék, illetve a gyógyszerek.

 

Hová kerüljön a veszélyes hulladék?

Lomtalanítás idején a lakosság úgynevezett veszélyeshulladék-gyűjtőpontokon adhatja le ezeket az anyagokat (ezekről hírlevélben, postai úton küld tájékoztatást a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.), illetve a hulladék elszállítására bármikor igénybe veheti speciálisan ezzel foglalkozó, szigorú szabályok szerint működő cégek ingyenes szolgáltatásait. Ez a helyzet a tűz-, robbanás-, fertőzés- és sugárveszélyes, irritáló vagy maró anyagok és laborvegyszerek átvételével is. Fontos tudni azonban, hogy a telephelyek megtagadhatják az ingyenes szolgáltatást, ha valakinek hulladékszállítási hátraléka van, vagy ha a lakossági mennyiségnél több hulladékot szeretne leadni. Bútorféleségek esetében ez legfeljebb egy szoba berendezése, maximum két háztartási gép, tíz liter használt olaj, három darab akkumulátor és egy kiló szárazelem. A szárazelemek, a rossz fénycsövek és villanykörték a nagyobb áruházakban kihelyezett gyűjtőedényekben is elhelyezhetők, a lejárt szavatosságú gyógyszereket pedig a patikákban bármikor díjmentesen lehet leadni. Sőt egyre több hipermarketben találkozhatunk olyan automatával, ami a szelektíven gyűjtött fémdobozokért pénzt is ad és az elhasznált, de a környezetre terhet jelentő nejlonszatyrokat is bedobhatjuk az arra kijelölt gyűjtőedényekbe. A kinőtt vagy el nem ajándékozott ruhákkal pedig jót is tehetünk, ugyanis számos nagyáruház parkolójában lehet találni olyan konténert, ahol azokat rászorulóknak gyűjtik össze. Sajnos gyakran előfordul, hogy a hulladékszigeteken található konténerek hamar megtelnek, így a saját „csomagjainkat” már nem tudjuk elhelyezni. Ebben az esetben a FKF Zrt. ügyfélszolgálati vonalát kell hívni (a 06-40-353-353-as kékszámon – Budapestről és vidékről egyaránt), és a vállalat munkatársai még aznap kicserélik a megtelt hulladékgyűjtőket. Magyarországon egyébként jelenleg ???? gyűjtősziget található. A szelektív hulladékgyűjtést országszerte ösztönzik az önkormányzatok, Budapesten például nemrég sajátságos, ám roppant népszerű programot is indítottak: a KultÚjra játék során üveghulladékért cserébe kulturális programokra szóló belépőjegyeket, nyomtatott és hangoskönyveket ajánlottak fel.

 

Tudta?

A Hulladekudvar.hu oldalon részletes lista található a gyűjtőszigetek és hulladékudvarok címével.

 

A szelektivitáson túl

Aki szeretné tudni, mi történik a hulladékkal, miután kukába került, a FKF Zrt. honlapján keresztül regisztrálhat a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű gyárlátogatásaira. A másfél órás túra alatt a látogatók megismerhetik a létesítmény korszerű berendezéseit, a hulladék termikus hasznosítását és a füstgáztisztítás technológiáját is.

 Tudta?

Ma már annyi alumínium vesz körbe minket, hogy alig tudjuk ártalmatlanítani, de nem volt mindig így. Az 1800-as évek Párizsában csakis a királyi családnak volt alumínium étkészlete, III. Napóleon alatt 1 kiló alumínium a mai árakon 1 milliárd forintot ért.

Kardos Ferenc

< Vissza a cikkekhez Megosztás a facebookon

Korábbi cikkeink

Képzeld el, amit kívánsz és kívánd, amit elképzeltél!A fogyás fejben dől el, mint ahogyan az életben minden változtatás, a cselekvés pedig e döntésnek megfelelően követi az elme utasításait. Aki nem hiszi, járjon utána és próbálja ki mekkora ereje van a gondolatainak. 
Édes méreg – lassan ölA cukor közel kétezer éves története során leginkább az elmúlt néhány évtizedben jelent valódi problémát az egészségünkre nézve, amely főként a cukorgyártás fejlődésének és annak köszönhető, hogy ma már a legtöbb élelmiszerben megtalálhatók a fehér kristályszemek. 
Megvannak az Év Testébresztői!A Coca – Cola Testébresztő Díj jelöltjeit megismerhették a nyár folyamán, folyamatosan lehetett rájuk szavazni is, most pedig kiderült, hogy kinek sikerült a sporttársain kívül a legtöbb embert megmozdítani a közösségi fórumokon, és ki az, akinek a pályázata leginkább meggyőzte a szakmai zsűrit!
Gyógyszeres fiókÉvek óta sokunk fejében él az elképzelés, hogy az étrend-kiegészítők rendszeres szedésével több betegség is megelőzhető.
Vörös szőnyegen a zöld divatManapság a divat világában sem ismeretlen az újrahasznosítás, az újrafelhasználás és a hulladékminimalizálás fogalma. Van, aki azért alkalmazza, mert spórolni szeretne, mások a környezetvédelem jegyében újítják fel ruhatárukat és készítenek divatos darabokat kidobásra szánt kedvenceikből.  
Peller Mariann anyaotthonba látogatott Ki tudná jobban átérezni az otthonukat elvesztett, gyermekes nők helyzetét, mint egy édesanya. Peller Mariann ezért is állt azon jótékonysági program mellé, melynek keretén belül a szervezők és a műsorvezető házhoz viszik az egészséget. Az immár kétgyermekes édesanya olyan csomaggal érkezik a nehézsorsú édesanyákhoz és gyermekeikhez, amely segítséget jelent az édesanyák egészségének megőrzésében. A kicsik játékot, anyukáik pedig vitaminokat kapnak, illetve az MSD Pharma Hungary Kft. segítségéve

Iratkozz fel hírlevelünkre!

TestŐr Játék 63

https://www.szonyihotel.hu/