"Kis odafigyeléssel egészségesebben és akár olcsóbban is táplálhatjuk a kedvencünket, akik hosszabb és jobb életet élhetnek így” – mondja Eisrich Judit, a Top of the Hunterberg kennel tulajdonosa. Judit hosszú évek óta nemzetközileg elismert fekete óriásschnauzer- és csivavatenyésztő, véleménye szerint nagyon fontos, hogy kedvenceinket is megfelelő minőségű táplálékkal etessük, hiszen anyagcseréjük gyorsabb az emberénél. A tartósítószerekkel és adalékanyagokkal „felturbózott” konzervkoszt komolyabb egészségromlást idézhet elő, pedig egy csirkefarhátas ragu gyorsan megfőzhető, de egy tésztával kevert halkonzerv is csodákra képes.
„A tenyésztés szempontjából is nagy jelentőséggel bír a bio- vagy természetes, azaz nem nagyüzemi táplálás. Nem kell a legdrágább húsfélékre gondolnunk, elég, ha ellenőrzött forrásból származó, természetes alapanyagokat vásárolunk háziállatainknak – csakúgy mint magunknak. A vemhes kutyusok például nem küzdenek túlsúllyal, kiegyensúlyozottak és egészségesek. Ez a kölykökön is meglátszik: idegrendszerük stabilabb, fényesebb a szőrük és nyugodtabban alszanak.”
Nem nehéz belátni, hogy a legválogatósabb kutyus is boldogabban behabzsolja a gazdi által főzött tyúkpörköltet, mint például két marék márkás száraztápot. A kényeztetés mellett azonban sokkal racionálisabb érvek állnak az otthon elkészített kutya- és macskaeledelek mellett. Dr. John Miller angol állatorvos receptkönyvet írt kutyák számára, véleménye szerint a házi koszt már egy hét után is látványos javulást hozhat kedvenceink egészségi állapotában. A jó étel felébreszti érzékeiket, kifinomul szaglásuk, hallásuk és látásuk, egyúttal jobban figyelnek ránk, nyugodtabban alszanak, és természetesen nagyobb kedvvel játszanak. Mindezek mellett az egészséges táplálék segít elkerülni a betegségeket. Eisrich Judit is az otthoni főzés mellett érvel: „Az adalékanyagoktól és permetezőszerektől mentes, nyers sárgarépa és gyümölcs többet ér minden mesterséges vitaminkészítménynél. Emésztésük rendezettebb lesz, csökken a fogkő és a fogromlás, az idegrendszerük pedig kiegyensúlyozottabbá válik.”
Különösen a kistestű kutyák számára létfontosságú a helyes táplálkozás. Régebb elsősorban vadászathoz használták őket, napjainkban leginkább szobakedvencek. Kis testük ellenére bámulatos az ellenálló-képességük, amit bizonyít, hogy élettartamuk gyakran a tizenöt évet is meghaladja. Ám mivel nem tudják megfelelően megemészteni a fehérjéket, fontos, hogy olyan táplálékkal etessük őket, amelyek könnyen emészthetőek. Ilyenek jellemzően a fehér húsok, halak és zöldségek. Az energiaigényük is magasabb, ezért számukra kell a leggondosabban összeválogatni a vacsorát: ízben, kalóriában is dús legyen, egyben mégis könnyű, rostokban gazdag.
Hozzávalók
20 dkg pulyka- vagy darált hús, esetleg máj
fél csésze rizs
1 nagy szem krumpli
1 répa
1 pohár víz
Elkészítés
Szeleteljük fel apró darabokra a húst vagy készítsük elő a darált húst. A krumplit és a répát vágjuk egyenletes, szép szeletekre. Mindent tegyünk egy edénybe, öntsük hozzá a vizet és kezdjük el főzni. Közben a rizst főzzük meg a szokásos módon. Ahogy készül a pörkölt, fokozatosan pótoljuk a főzés során elpárolgott vízmennyiséget. Amikor megfőtt, keverjük hozzá a rizst, és további két percig főzzük össze őket. A tűzről levéve hagyjuk kihűlni, és már tálalhatjuk is kedvencünknek.
Költsége kb. 450 forint
Egy kistestű kutyának: 4 adag
Hozzávalók
25 dkg darált marhahús
2 répa leszerelve
5-10 dkg reszelt sajt
kb. 1 csésze zsemlemorzsa
1 felvert tojás
1 kanál sűrített paradicsom
kevés zsiradék
Elkészítés
Az összetevőket jó alaposan összekeverjük, és apró golyócskákat gyúrunk belőle. Előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük. Kihűlve adjuk a kutyának, leginkább jutalomként, feladatok sikeres elvégzése után.
Költsége kb. 900 forint
Egy kistestű kutyának: 2 heti adag ( napi 1-2 db)
Takács Péter