Fogyni a megújulásért

A vérünk 3 hónap alatt cserélődik ki teljesen, a bőrsejtek 28 nap alatt, míg a tüdősejtek 70 nap alatt újulnak meg. A helyes, jó minőségű táplálkozással, diétával megfelelő táptalajt tudunk biztosítani sejtjeinknek és testünknek a megújuláshoz.

 

A kulcs a tartós életmódváltás, ám a kezdő lendületet megadhatják a különböző megújító diéták, amelyek segítségével beindíthatjuk a változást, hogy aztán fokozatosan álljunk át az új életre. Mindegyik módszer fontos része, hogy elhagyjuk a hizlaló, káros anyagokat a táplálkozásunkból, és olyan ételeket vigyünk szervezetünkbe, amelyek segítik annak megfelelő működését. Ennek érdekében fokozatosan hagyjuk el a hozzáadott cukrot, az adalékanyagokat, tartósítószereket tartalmazó fogásokat, a fehér lisztet cseréljük teljes kiőrlésűre, mellőzzük az alkohol fogyasztását, valamint növeljük a gyümölcsök és zöldségek mennyiségét étrendünkben. Fontos, hogy ne vonjunk meg magunktól minden táplálékot, mert a szervezet ebben az esetben kénytelen a saját tartalékait felemészteni, és hamar kiürülhetnek a vitamin- és ásványianyag-raktárak. Ez hiánybetegségek kialakulásához vezethet, ami súlyosan károsíthatja a szervezetet. Épp ezért nem szabad sokáig túlzottan egyoldalú diétát tartani, hanem fontos gondoskodni arról, hogy testünk minden, az egészséges működéshez szükséges tápanyagot megkapjon – ha máshogy nem megy, akkor multivitamin-készítményekből fedezve szükségleteit. Farkasdi Edina dietetikus, személyi edző segítségével végigvettük, mely diéták hogyan segíthetnek, hogy a helyes útra lépjünk.

Fogyni a megújulásért 

Master Cleanse

A Master Cleanse (Mestertisztítás) kúra általában 10 napig tart, ezalatt el kell hagyni a szilárd táplálékot, és csak folyadékot szabad magunkhoz venni. Fontos tudni, hogy ez a diéta hosszú távon nem alkalmazható, mert hiánybetegségek kialakulásához vezethet, és megviseli a szervezetet. Éppen ezért, mielőtt belevágnánk, konzultáljunk háziorvosunkkal. Ha minden rendben van, készítsük fel a szervezetünket a rá váró időszakra. A diétát megelőző napokban együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt, leveseket, ne feledkezzünk meg az elengedő folyadékbevitelről, hagyjuk el a kávét, az alkoholt, a cukrot és az üdítőket. A kúra során minden napot egy salaktalanító itallal kell kezdeni: fogyasszunk el egy csésze hashajtó teát vagy fél liter vizet, melyben 2 teáskanál glaubersót oldunk fel, mely beindítja az anyagcserét és a béltisztító folyamatokat. Ezt követően a nap során kortyoljunk el legalább 12 pohárnyi, azaz összesen 3 liter különleges limonádét, amelynek egy adagja az alábbi összetevőkből áll: 2,5 dl ásvány- vagy forrásvíz, 2 evőkanál frissen facsart citromlé, 2 evőkanál sötét színű juharszirup, egy nagy csipet őrőlt Cayenne-bors. A citrom lúgosságával semlegesíti a mérgező anyagokat, enzimjei segítenek lebontani a vastagbélben lerakódott salakanyagokat. A juharszirup energiát biztosít a szervezet számára, emellett ásványi anyagokat és vitaminokat is juttat a testbe – minél sötétebb színű, annál több ásványi anyagot tartalmaz. A Cayenne-bors pedig fokozza az anyagcserét, élénkíti a vérkeringést. A limonádé mellé a nap folyamán korlátlanul fogyasztható még klór- és flourmentes tisztított víz, valamint a természetes, koffeinmentes gyógyteák, szigorúan ízesítetlenül! Bár nem túl izgalmas és változatos ez az „étrend”, mégis hatásos, mert a testből kipucolja a méreganyagokat, beindítja annak megújulási folyamatait, valamint jó pár kilótól is megszabadít. A kúrát Stanley Burroughs hawaii természetgyógyász állította össze, véleménye szerint ez a módszer nemcsak a vastagbelet tisztítja, hanem a májat, a vesét és a többi szervet, mirigyet is. Annak ellenére, hogy nem fogyasztható szilárd táplálék a kúra alatt, a diétát követők általában energikusak, frissek, ám előfordulhat fejfájás, ingerlékenység, fáradtság – ezek a méregtelenítési folyamat következményei. A kúra végeztével fontos, hogy fokozatosan szokjunk vissza a táplálkozásra. Pár napig zöldségleveseket, zöldségeket, gyümölcsöket, könnyű ételeket vegyünk magunkhoz. Jó, ha tudjuk, hogy ez a diéta mozgásgazdag életmód, valamint koncentrációt igénylő, aktív munka mellett nem ajánlott, mert igen drasztikus a kalóriamegvonás, valamint a 10 napos hosszúság nagyon igénybe veszi a szervezetet – ha ezt szeretnénk kipróbálni, érdemes szabadságot kivenni a kúra idejére, és csak erre összpontosítani.

 

A diétához szükséges: ásványvíz, juharszirup, citrom, Cayenne-bors, glaubersó.

Napi mintaétrend

Reggeli: egy csésze hashajtó tea vagy glaubersós víz.

Utána folyamatosan fogyasztandó a napi legalább 12 pohár „limonádé”.

 

MyPlate

A MyPlate (Az én tányérom) elnevezésű étkezési trendet az USDA, az USA Mezőgazdasági Hivatala dolgozta ki, célja a kiegyensúlyozott táplálkozás népszerűsítése, vagyis az olyan étkezésé, amely minden fontos és szükséges tápanyagot bejuttat a szervezetbe, ám kerüli a káros adalékanyagokat, hozzáadott cukrokat. Az étrend lényege, hogy egy-egy étkezés 20 százaléka gabonaféle, 30 százaléka zöldség, 30 százaléka gyümölcs, 20 százaléka pedig fehérjedús étel legyen – ehhez a tányérunkat kell megfelelő arányú cikkekre osztani, a cikkeket pedig telerakni a megadott ételtípussal. A tányér mellé egy pohárra is szükségünk lesz, amelyet valamilyen alacsony zsírtartalmú tejtermékkel kell feltölteni, így lesz teljes értékű az étkezés. Ezeket az irányelveket betartva minden tápanyagból megfelelő mennyiséget tudunk a szervezetünkbe juttatni, továbbra is élvezhetjük az ízeket, kedvenc fogásainkról sem kell lemondanunk, mégis észrevétlenül csökkenthetjük a cukorbevitelt és a fölösleges sófogyasztást. A MyPlate étrend követése során nem kell adagokat, kalóriákat méricskélni, mivel itt az alapanyagok, valamint azok beviteli aránya a fontos. Ha betartjuk a szabályokat, akkor hamar feltölthetjük szervezetünket ásványi anyagokkal, vitaminokkal, tápanyagokkal, hozzájuttatjuk testünket az optimális működéshez szükséges zsír- és fehérjemennyiséghez, és nem kell tartanunk a sóvárgástól, valamint hiánybetegségek kialakulásától sem. Az étrend irányelvei 2000 kalóriás napi étrend esetén a következők. Fogyasszunk naponta 2,5 csésze (50-60 dkg) zöldségfélét, 2 csésze (40-50 dkg) gyümölcsöt, 180 gramm gabonafélét 6 részre elosztva, 3 csésze (6 dl) tejterméket, valamint 160 gramm fehérjedús ételt, például sovány húst, halat, tojást, hüvelyes növényeket. Ezeket az alapanyagokat felhasználva változatosan és egészségesen étkezhetünk, teljes értékű étrendet követhetünk. Aktív, sportos életmód mellett is tökéletesen tartható, ellátja a szervezetet a mozgáshoz és a szellemi tevékenységekhez szükséges tápanyag- és energiamennyiséggel.

 

A diétához szükséges: gyümölcsök, zöldségfélék, gabonafélék, tejtermékek, sovány húsok, hal.

Napi mintaétrend

Reggeli: krémes zabkása zabpehelyből, zsírszegény tejből mazsolával, kevés barna cukorral, narancslé.

Ebéd: spenótos lasagne sajttal.

Vacsora: pulykahúsos szendvics teljes kiőrlésű kenyérből, paradicsommal, uborkával, salátalevéllel, utána egy fürt szőlő.

Étkezések között: gyümölcsjoghurt, banán.

 Fogyni a megújulásért

Ornish diéta

A Dr. Dean Ornis amerikai orvos által kidolgozott módszer nem csupán diéta, inkább komplex életmódprogram, amelynek segítségével nemcsak a fölösleges kilókat száműzhetjük testünkről, hanem a szív- és érrendszeri megbetegedéseket is megelőzhetjük, gyógyíthatjuk. A módszer fontos pillére a pozitív életszemlélet, az élet örömforrásainak és szépségének felvonultatása, amely motivációt ad az életmódváltáshoz és a rossz szokásoktól való megszabaduláshoz. Fontos, hogy a program során minimálisra csökkentsük a zsiradékbevitelt, és kiváló minőségű, lehetőleg bio alapanyagokat használjunk a főzéshez. Az ételeket minden esetben pluszzsiradék nélkül kell elkészíteni úgy, hogy azok megtartsák a bennük lévő tápanyagokat, és ízletesek maradjanak. Az étrendben nem ajánlott a vörös húsok, a baromfi és a hal fogyasztása, valamint a zsírok, olajok, diófélék, finomított szénhidrátok (cukor, fehér rizs, fehér liszt) is tiltottak. Ellenben szinte korlátlanul fogyaszthatók a zsírmentes tejtermékek, a zsírszegény sajtok, a tojásfehérje, valamint a gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék is. Fontos, hogy a diéta során vigyünk a szervezetünkbe pluszkalciumot, sok B12-vitamint, Omega–3-zsírsavat és vasat, hogy az esetleges hiánybetegségeket elkerülhessük. A program része a rendszeres, intenzív aerob mozgás, valamint a lelki feltöltődést is segítő jóga, amelyek együttesen segítik az egészséges testtudat kialakulását, javítják a test állapotát, valamint hozzájárulnak a stresszkezeléshez és az ideális mentális állapot eléréséhez, így a sikeres megújuláshoz.

 

A diétához szükséges: gyümölcsök, zöldségfélék, gabonafélék, zsírmentes tejtermékek, sajtok. 

Napi mintaétrend

Reggeli: tojásrántotta 2 tojásfehérjéből, 1 csésze málna, áfonya, eper vegyesen, ½ csésze zsírmentes tej, 1 szelet teljes kiőrlésű kenyé.

Ebéd: 1 tányér paradicsomleves, zöldséges ráksaláta, 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér.

Vacsora: grillezett lazac, saláta paradicsomból, kukoricából, babból és zöldsalátából.

Étkezések között: 2 szem sárgabarack, 10-15 szem mandula, 1 zsírszegény joghurt.

 

Nyerskoszt-diéta

A diéta követői szerint csak a természetes állapotú ételeket szabad magunkhoz venni, tehát kerülni kell a sütést, főzést, párolást, és kizárólag olyan ételeket szabad ennünk, amelyek nyers állapotban fogyaszthatók. Ebből kiindulva az étlapon főleg nyers zöldségek, gyümölcsök, saláták, csírák, magvak szerepelnek, illetve néhány állati eredetű élelmiszer: tej és tojás. A friss, nyers zöldségek és gyümölcsök remek forrásai az ásványi anyagoknak és a vitaminoknak, ezzel erősítik az immunrendszer működését, a bennük lévő rostok pedig javítják az emésztést és az anyagcserét. Emellett a ballasztanyagok, valamint a víz miatt a nyers ételek fogyasztása hamar teltségérzetet okoz, csökkenti az étvágyat, az ételekben lévő összetett szénhidrátok miatt pedig lassabban szívódnak fel, így sokáig szinten tartják a vércukrot, ez pedig segít elűzni a falásrohamokat. Nehézséget okozhat, hogy sok zöldségfélét (például spárga, hüvelyesek) nem lehet és nem is szabad nyersen enni, ez pedig kizárja a túlzott változatosság lehetőségét. A nyerskoszt-diéta során napi 1,5–2 kg zöldséget és gyümölcsöt érdemes elfogyasztani, így elkerülhetjük az éhségérzetet. Ezt a módszert érdemes inkább úgy alkalmazni, hogy hetente 1-2 nap csak nyers ételeket eszünk, a többi napon pedig magunkhoz veszünk párolt, grillezett hús- és halféléket, teljes kiőrlésű gabonákat, valamint tejtermékeket is – így elkerülhetjük az étrend okozta fásultságot, valamint minden fontos tápanyagot be tudunk juttatni szervezetünkbe. Így az étrend könnyen követhető, felfrissít és energetizál, valamint segíti a szervezet emésztési és méregtelenítési folyamatait.

 

A diétához szükséges: nyersen fogyasztható gyümölcsök és zöldségfélék

Napi mintaétrend

Reggeli: gyümölcsturmix mandulatejjel készítve.

Ebéd: saláta mindenféle nyersen fogyasztható zöldségből, magvakkal.

Vacsora: gyümölcssaláta mandulával, mogyoróval megszórva.

Étkezések között: gyümölcsök.

 

Boldogságétrend

Christy Fergusson ételpszichológus összeállította azon ételek listáját, amelyek fogyasztása boldoggá tesz: segítenek elűzni a depressziót, élvezetet jelent, ha megesszük őket, finomak és egészségesek is. Szerinte az emberek nem étkeznek változatosan, és ragaszkodnak megszokott étrendjükhöz, ezzel pedig kizárnak bizonyos esszenciális vitaminokat, aminosavakat, valamint olyan vegyi anyagokat az étrendjükből, amelyek segítik a boldog és optimista élet elérését. Az olyan anyagok, mint a szerotonin és a dopamin javítják a hangulatot, épp ezért nem szabad az ezeket tartalmazó ételeket megvonni magunktól. A boldogságétrend olyan alapanyagot tartalmaz, amelyek segítenek a vágyott állapot elérésében, mert az ételekben található hatóanyagok boldogsághormonokat szabadítanak fel, ezáltal javítják hangulatunkat. Ilyen a lazac, az avokádó, a chiamag, a quinoa, a malachús, a csili, a barna rizs, a gránátalma, a fenyőmag, a csokoládé, a kardamom, a licsi, a maracuja, a spenót, a banán és a spárga is. Ezek felhasználásával számos változatos, finom és laktató ételt tudunk elkészíteni. A bennük lévő tápanyagok nemcsak energiával látják el a szervezetet, hanem vitaminokkal, fehérjékkel, rostokkal, antioxidánsokkal is, valamint segítenek az endorfinok felszabadulásában. Az ételpszichológus állítása szerint ezek az ételek kiegyensúlyozottabbá, boldogabbá tesznek minket, segítenek elűzni a stresszt, megelőzik a jojóeffektus kialakulásának esélyét, valamint hozzájárulnak az érzelmi alapon való evés legyőzéséhez is. Érdemes tehát ezeket az alapanyagokat fokozatosan beépíteni megszokott étrendünkbe, természetesen nem korlátlan mennyiségben, hanem a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás részeként, feldobva velük megszokott fogásainkat. Cseréljük a fehér rizst barnára, készítsünk néha csirke helyett disznóhúst, fűszerezzünk csilivel, készítsünk lazacos avokádósalátát, a megszokott zöldsalátához adjunk fenyőmagot, ha pedig gyümölcsre vágyunk, együnk banánt, licsit, maracuját.

 

A diétához szükséges: lazac, avokádó, chiamag, quinoa, malachús, csili, barna rizs, gránátalma, fenyőmag, csokoládé, kardamom, licsi, maracuja, spenót, banán, spárga. 

Napi mintaétrend

Reggeli: banánturmix.

Ebéd: lazacos avokádósaláta csilis barna rizzsel.

Vacsora: spárgakrémleves.

Étkezések között: étcsokoládé, maracuja.

 

Virág Dorka

 

< Vissza a cikkekhez Megosztás a facebookon

Korábbi cikkeink

Kozmetológiai forradalom Új „fegyverek” a hiúság szolgálatábanAz esztétikai bőrgyógyászat hatalmasat fejlődött az elmúlt évtizedben. A korábbi, hosszú felépülési idővel járó beavatkozásokat az egyszerűbb, természetesebb és hatékonyabb módszerek váltották fel.
Sóból is megárt a sokk! Minden káros amit tiltanak?Az utóbbi évek egyik „mumusmítosza” a mindenki számára szükséges só körül kerekedett.    
Kollagén és hyaluronsav, a feszes bőr titka? Bőrünk 75%-át kollagén alkotja. E jelentős vízmegkötő tulajdonságú összetett fehérje a bőr struktúrájának nélkülözhetetlen vázanyaga. A napsugárzás, a légszennyezés és az öregedési folyamatok nemtől függetlenül lassítják a kollagén termelést, melynek első jelei a bőr öregedése és megfakulása, a mimikai ráncok megjelenése a csontok mozgását lehetővé tévő porcszerkezet elvékonyodása. A kollagén szájon át történő adása csökkentheti az életkorral járó mimikai ráncok mélységét, fokozhatja a bőr foly
10+1 legfontosabb szűrővizsgálatHiába vagyunk tünetmentesek, megeshet, hogy valamilyen betegség már lappang szervezetünkben. Dr. Endes Györgyi háziorvos segítségével összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
Vegye komolyan az izomgyengeséget!Zsibbadás, végtaggyengeség, izomgyengeség, légzészavar, izomsorvadás, kerülgeti? Vegye komolyan a tüneteket, mert van esélye, hogy krónikus gyulladásos demielinizációs polineuropátiában (CIDP) szenved, ami ritka, idült betegség, amely a perifériás idegrendszert érinti. Nagyon fontos, hogy időben felismerjék, mert kezelés nélkül a betegek végül tolószékbe kényszerülnek, és a károsodás visszafordíthatatlan.
Monoton, mégsem unalmasA monodiéták alatt meghatározott ideig, kizárólag egyfajta étel fogyasztható. Ezekkel akkor is lehet fogyni, ha az adott étel nem kifejezetten fogyókúrás. A szervezetnek az emésztés megkönnyítéséhez ugyanis sokszor az is elegendő, ha nem kell szétválasztania a szervezetnek a bevitt élelmiszerekből a fehérjét, a szénhidrátot, a keményítőt és a zsírokat.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

TestŐr Játék 63

https://www.szonyihotel.hu/